تبلیغات
اهالی بهشت و جهنم - نویسندگان نامه عمل

نویسندگان نامه عمل

نویسنده: مدیر وبلاگ
تاریخ: سه شنبه 5 شهریور 1392 ـ 23:05

(وَ اِنَّ عَلَیکُمْ لَحافِظینَ ـ کِراماً کاتِبینَ ـ یَعْلَمُونَ ما تَفْعَلُونَ). (سورۀ انفطار، آیات 10 تا 12)

«و بدون شک نگاهبانانی بر شما گمارده شده، والا مقام و نویسندۀ (اعمال نیک و بد شما)، آن‌ها می‌دانند شما چه می‌کنید.»

در آیۀ بالا سخن از «کاتبان» نامۀ عمل و وسعت اطلاعات و آگاهی آن‌هاست، می‌فرماید: «به طور مسلّم نگاهبانانی بر شما گمارده شده ـ والا مقام و نویسنده ـ از اعمال شما به خوبی مطّلعند و می‌دانند چه می‌کنید»: (وَ اِنَّ عَلَیْکُمْ لَحافِظینَ ـ کِراماً کاتِبِینَ ـ یَعْلَمُونَ ما تَفْعَلُونَ).

روشن است که منظور از «حافظین» در اینجا فرشتگانی است که مأمور حفظ و نگهداری اعمال انسان‌ها هستند، نه حفظ کردن در مقابل حوادث گوناگون.

در واقع خداوند این فرشتگان را به چهار وصف توصیف کرده است که لازم و ملزوم یکدیگرند، اول محافظت و مراقبت نسبت به اعمال انسان‌هاست.

سپس با توصیف آن‌ها به «کرام» (جمع کریم)، اشاره به بزرگواری آن‌ها می‌کند، گرچه مأمور ثبت تمام اعمال انسانی هستند ولی این کار هرگز آمیخته با خشونت نیست بلکه توأم با لطف و بزرگواری است!.

بعضی گفته‌اند: بزرگواری آن‌ها از این نظر است که اعمال نیک را بلافاصله با پاداشی ده برابر ثبت می‌کنند و در ثبت اعمال بد، چنان که قبلاً هم طبق روایتی اشاره شد چند ساعت به تأخیر می‌اندازند شاید صاحب عمل توبه کند، گاه نیز گفته شده بزرگواری آن‌ها به این است که اعمال نیک را به آسمان‌ها می‌برند و میان فرشتگان افشا می‌کنند، ولی اعمال بد را با الهام از ستّارالعیوب بودن خداوند کتمان می‌کنند!.

به علاوه بزرگواری آن‌ها سبب می‌شود که انسان مراقبت بیشتری از اعمال خود کند چرا که هیچ کس دوست ندارد کار زشتی نزد شخص بزرگواری انجام دهد.


توصیف سوم «کاتبین» است که شرحی است بر چگونگی محافظت آن‌ها نسبت به اعمال آدمی، صریحاً می‌گوید: آن‌ها همۀ اعمال را می‌نویسند تا بدانید چیزی از آن‌ها فوت نمی‌شود.

و از آنجا که حفظ و کتابت، نیاز به آگاهی همه‌جانبه دارد، در چهارمین توصیف می‌فرماید: «آن‌ها می‌دانند شما چه می‌کنید» این تعبیر، هم سخنان را شامل می‌شود و هم اعمال اعضای تن و هم اعمال قلبی.

ذکر واژۀ «حافظین» به صورت جمع یا به خاطر این است که دو فرشته در روز، و دو فرشته در شب، مراقب اعمال انسان‌ها هستند (همان گونه که در بعضی از روایات آمده)؛ همۀ انسان‌ها هستند و فرشتگانی که مراقب همۀ مردم هستند جمع می‌باشند.1


1. پیام قرآن، جلد 6. (با تفاوت در متن)تنزیل ـ قرآن آنلاین
نظرات () 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.