تبلیغات
اهالی بهشت و جهنم - در قیامت از چه چیزها سؤال می‌شود؟

در قیامت از چه چیزها سؤال می‌شود؟

نویسنده: مدیر وبلاگ
تاریخ: شنبه 2 شهریور 1392 ـ 03:47

در اینجا روایات زیادی داریم که دربارۀ نخستین اموری که مورد سؤال و حساب قرار می‌گیرد بحث می‌کند که هر کدام تعبیر پرمعنایی مخصوص به خود دارد و مطالعۀ آن‌ها در تربیت انسان و نشان دادن ارزش‌های اسلامی بسیار مؤثر است؛ از جمله:

1. در حدیثی از پیغمبر اکرم (صلّی‌الله علیه و آله و سلّم) آمده است:

«لا تَزُوْلُ قَدَ ما عَبْد یَوْمَ الْقِیامَةِ حَتِّی یُسْئَلُ عَنْ عُمْرِهِ فَیْما اَفْناهُ، وَ شَبابِهِ فیما أبْلاهُ وَ عَنْ مالِهِ مِنْ اَیْنَ اکْتَسَبَهُ وَ فیما اَنْفَقَهُ، وَ عَنْ حُبِّنا اَهْلَ الْبَیْتِ»:

«در قیامت هیچ یک از بندگان، قدم از قدم برنمی‌دارد تا از چهار چیز بازپرسی شود؛ از عمرش که در چه راهی آن را صرف کرده؟ و از جوانیش که در چه راهی آن را از دست داده؟ و از مالش که از کجا آورده و در چه راهی مصرف کرده؟ و از محبت ما اهل بیت!.»

2. در حدیث دیگری از پیغمبر اکرم (ص) آمده است که «روز قیامت برای هر بنده‌ای از بندگان خدا برای هر روزی از ایام عمرش بیست‌وچهار خزانه گشوده می‌شود به تعداد ساعات شب و روز.

خزانه‌ای را مملو از نور و سرور می‌بیند و به هنگام مشاهدۀ آن، چنان خوشحالی و انبساطی به او دست می‌دهد که اگر بر تمام اهل دوزخ تقسیم کنند درد آتش را فراموش می‌کنند، و این همان ساعاتی است که پروردگارش را اطاعت کرده.

سپس دیگری را برای او می‌گشایند آن را تاریک می‌یابد و چنان ترسی و وحشتی به او دست می‌دهد که اگر تقسیم بر اهل بهشت بشود لذت نعمت‌های آن را فراموش می‌کنند، و آن ساعتی است که در آن معصیت خدا کرده!.


سپس خزینۀ دیگری را برای او می‌گشایند آن را خالی می‌بیند، نه در آن اسباب سرور است و نه ناراحتی، و این ساعتی است که در آن خوابیده یا مشغول اعمال مباح دنیا بوده، چنان حالت تأسف و احساس غبن به او دست می‌دهد که قابل توصیف نیست زیرا می‌توانست آن را از حسنات پر کند و نکرد و این است که خداوند می‌فرماید: (ذلک یوم التغابن)

3. باز در حدیث دیگری از پیغمبر اکرم (ص) آمده است که:

«اَنا اَوّلُ قادِم عَلَی الله یُمَّ یَقْدِمَ عَلَیَّ کِتابُ الله ثُمَّ یَقْدِمُ عَلَیَّ اهل بیتی، ثُمَّ یَقْدِمُ عَلَیَّ اُمَّتی، فَیَقِفُوْنَ، فَیْسئلُهُمْ، ما فَعَلْتُمْ فی کِتابی وَ اَهْلِبیْتِ نَبِیَّکُمْ»:

«من نخست کسی هستم که به پیشگاه خدا حاضر می‌شوم، سپس کتاب الله (قرآن) بر من وارد می‌شود، پس اهل بیتم وارد می‌گردند، بعد امتم بر من وارد می‌شوند، آن‌ها می‌ایستند و خداوند از آن‌ها می‌پرسد با کتاب من و اهل بیت پیامبرتان چه کردید.»

4. در حدیثی از امام باقر (علیه‌السّلام) آمده است:

«اَوَّلُ ما یُحاسَبُ بِهِ العَبْدُ الصَّلاةُ فَاِنْ قُبِلَتْ قُبِلَ ما سِواها»:

«نخستین چیزی که بندگان باید حساب آن را پس دهند نماز است که اگر قبول شود بقیه مقبول خواهد شد.»

5. در حدیث دیگری آمده است:

«اِنَّ اَوَّلَ ما یُسْئَلُ عَنْه العَبْدُ یَوْمَ القیامَةِ عَنْ جُلَسائِه»:

«نخستین چیزی که بنده در قیامت از آن سؤال می‌شود دربارۀ همنشینان اوست.»

ممکن است در میان احادیث مربوط به نخستین چیزی که انسان از آن سؤال می‌شود تضادی احساس شود که اگر این یکی اول است آن یکی چگونه اول می‌تواند باشد، ولی ظاهراً منظور این است که یک گروه از کارهاست که در مرحلۀ اول از آن‌ها سؤال می‌شود و تمام آنچه در این احادیث آمده جزو همان گروه است.

ضمناً این احادیث اهمیت موضوعات مزبور را از دیدگاه اسلام روشن می‌سازد، یعنی «مسئلۀ توحید، ایمان به نبوّت، محبت اهل بیت، نماز، همنشین و...»

این احتمال نیز وجود دارد که در قیامت مواقفی است که در هر موقف، اولین چیزی که سؤال می‌شود یکی از این امور است.

6.  در حدیثی نیز امیر مؤمنان علی (علیه‌السّلام) آمده است که فرمود:

«اِتّقُوا اللهَ فی عِبادِهِ وَ بِلادِهِ فَاِنَّکُمْ مَسئوُلونَ حَتَّی عَنِ البِقاعِ وَ البَهائِمِ»:


«از خدا بترسید و پرهیزکاری را در مورد بندگان خدا و شهرها و آبادیش پیشه کنید، چرا که شما در پیشگاه خدا حتی از اراضی و حیوانات سؤال می‌شوید.»

این حدیث نشان می‌دهد که انسان حتی در برابر ویرانگی در محیط زیست، و کشتن بی‌دلیل حیوانات مسئولیت دارد و در آن روز بازخواست می‌شود.1


1. پیام قرآن، جلد 6. (با تفاوت در متن)تنزیل ـ قرآن آنلاین
نظرات () 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.